Zajímavá místa v Káhiře | Tipy na výlet

Pokud chcete začít s poznáváním zajímavých káhirských míst, je dobré se nejprve dostat na náměstí Mídán Tahrír, odkud se dostanete hned k prvnímu místu Egyptskému muzeu. Zde si můžete prohlédnout expozici artefaktů nalezených v hrobkách, pyramidách a chrámech. Téměř 130 tisíc exponátů je vystaveno v padesáti místnostech. Muzeum má dvě podlaží a v centrální síni jsou umístěny monumentální sochy. Nesmíte si nechat ujít síně s Tutanchamonovým pokladem, síň královských mumií, síň amarnského stylu nebo sochu Kaapera. Dále stojí za podívanou staroegyptské šperky zhotovené ze zlata a drahých kamenů. Je tady toho zkrátka dost k vidění, pokud byste si chtěli vše důkladně prohlédnout, strávili byste tu pravděpodobně několik dní.

Dalším zajímavým místem, které se nachází v islámské Káhiře, je Citadela. Po 700 let byla sídlem egyptských vládců. Tato impozantní stavba dominuje celému okolí. Je odtud krásný výhled na islámské město plné minaretů a kupolí. Nejvýraznější částí Citadely je Mešita Muhammada Alího, který byl považovaná za zakladatele moderního Egypta. Tato mešita byla postavena v polovině 19. století. Přímo z Citadely uvidíte i Mešitu sultána Hasana. Její délka je 150 m a výška 36 m. Přímo uvnitř se nachází největší mausoleum v Káhiře.

Částí Káhiry na západním břehu Nilu je Gíza. Nacházejí se zde proslulé velké pyramidy, které patří mezi sedm divů světa a jsou nejnavštěvovanějším místem na světě. Jedná se v celku o tři pyramidy kolosálních rozměrů o Cheopsovu, Rachefovu a Menkaurovu pyramidu a sfingu. Tento pohřební komplex patřil posledním třem faraónům 4. dynastie a pocházejí z doby kolem 2 500 let př. n. l.

Jižně od Káhiry asi 25 km se nachází staroegyptské pohřebiště Sakkara. Je tvořeno systémem hrobek, mastab a pyramid. Nejznámnější je asi Džoserova stupňovitá pyramida, která pochází z období 3 000 let př. n. l. a její stavba byla podnícena vládci 3. dynastie.

Zkrátka a dobře, když se vydáte na dovolenou do Káhiry, uvidíte spoustu zajímavých míst, které ve Vás zanechají nezapomenutelné vzpomínky.